Dominique Feron

Dominique Feron

Rapid Response Coordinator South Asia, European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO)
 

En poste chez European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO)

Précédents : European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO) , European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO) , European Commission, Handicap International, United Nations Transitional Administration in East Timor (UNTAET) , Arbeiter Samariter Bundes, European Commission (DG 8), UNHCR, United Nations Transitional Administration in Eastern Slavonia(UNTAES), OSCE, Action Contre la Faim, Secour Populaire Français, International Federation of the Red Cross, Institut Français d’Amérique Latine, Consulat Général de France, Québec, Canada

 

Précédents : Université Paris 1 Pantheon Sorbonne, Université Aix Marseille 2 Mediterranée, Université Aix Marseille 1 Provence

 

    En résumé

     Design and management of humanitarian aid and development projects (needs assessment, proposal writing, logical framework and report writing, budget management, monitoring and evaluation).  Logistic and administration skills.  Co-ordination and contract negotiation with funding agencies.  Human resources management, staff development and team building, particularly within multi-cultural environments.  Extensive experience in the management of refugee crisis.  Experience in the implementation (management) and observation of elections.  Working knowledge of food security, reconstruction, demining and health related issues in developing countries.  Capacity building of NGOs and other local partners.  Ability to analyse complex political and socio-economic situations.

Parcours

Rapid Response Coordinator South Asia

Chez European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO)

De septembre 2011 à aujourd'hui
Rapid initial assessment of urgent needs in the case of any new crisis in any country of the South Asia region and sometimes beyond; Providing immediate operational support/surge capacity to other ECHO offices and Technical Assistants whenever needed throughout South Asia.
 

Head of Office Central Asia

Chez European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO)

De janvier 2010 à juillet 2011
Contextual analysis in political, social, economic and security fields; Identification of humanitarian needs and of their causes, ECHO positioning and strategies design for Central Asia; Identification of Operational Partners, monitoring and evaluation of ECHO funded projects, with an emphasis on ...
Lire la suite
 

Head of Office Nepal

Chez European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO)

De octobre 2005 à octobre 2009
Opening and set up of the office. Contextual analysis in political, social, economic and security fields; Identification of humanitarian needs and of their causes, ECHO positioning and strategies design for Nepal; Identification of Operational Partners, monitoring and evaluation of ECHO funded ...
Lire la suite
 

Individual Expert Afghanistan

Chez European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO)

De juillet 2003 à juillet 2005
Contextual analysis in political, social, economic and security fields; Identification of humanitarian needs and of their causes, ECHO positioning and strategies design for Afghanistan; Identification of Operational Partners, monitoring and evaluation of ECHO funded projects.
 

Long Term Observer Rwanda

Chez European Commission

De mai 2003 à juin 2003
Monitoring of the electoral process to assure compliance with international standards.
 

District Electoral Coordinator

Chez United Nations Transitional Administration in East Timor (UNTAET)

De mars 2001 à septembre 2001
21 International Electoral Officers + 25 local staff under supervision. Set up and management of the Independent Electoral Commission office in Covalima district for East Timor Constituent Assembly election. Co-ordination with Civil Registration Unit and peacekeeping forces.
 

Project Manager, Bosnia

Chez Arbeiter Samariter Bundes

De septembre 2000 à février 2001
Budget Euro 2 mill., 7 local staff. General management of a project aiming at reconstruction of dwellings for Bosnian returnees (funded by Obnova). Including a job creation component.
 

Technical Assistant Democratic People's Republic of Korea

Chez European Commission (DG 8)

De février 2000 à septembre 2000
Annual budget Euro 25 mill. Evaluation and monitoring of food aid, food security and agricultural programmes funded by the EU
 

Country Director Kosovo

Chez Handicap International

De juillet 1999 à novembre 1999
Budget US$ 7 mill., 12 expatriates + 100 local staff, 6 field offices. Management of HI programs in Kosovo as WHO Leading Agency for physical rehabilitation. Demining and local NGO capacity building (disability).
 

Country Director Montenegro/ Bosnia

Chez Handicap International

De avril 1999 à juin 1999
7 expatriate + 12 local staff, 2 field offices. Management of HI programmes in BiH: NGO capacity building (AIDS, demining), food security, psychological support to mine victims and demining. Assessment mission in Montenegro. Closure of program and evaluation.
 

Repatriation Officer Guinea

Chez UNHCR

De mars 1998 à décembre 1998
Supervision of a program of volunteer repatriation of Liberian refugees. Responsible to liaison with UNHCR implementing partner (GTZ). Organisation and management of a census of the refugee population for the Field Office of Nzerekore (100 000).
 

Field Officer Democratic Republic of the Congo

Chez UNHCR

De mai 1997 à octobre 1997
Organization of search teams to assist the refugees spread in the Equatorial forest after the killings of 1997 (Kisangani/Bukavu). Implementation for the survivors of a repatriation program by air. Monitoring of NGOs programs funded by UNHCR.
 

Head of Field Office Croatia

Chez United Nations Transitional Administration in Eastern Slavonia(UNTAES)

De novembre 1996 à mai 1997
7 International Electoral Officers + 7 local staff. Set up and management of Ilok Electoral office for Croatian parliamentarian election .Coordination with peacekeeping forces
 

Core Supervisor Bosnia

Chez OSCE

De mai 1996 à septembre 1996
Training and implementation of the supervisory program for 50 International Electoral Supervisors
 

Camp Settler Uganda

Chez Action Contre la Faim

De avril 1995 à décembre 1995
4 expatriates + 200 local staff. Supervision of a project as UNHCR implementing partner to set up a permanent camp for South Sudanese refugees: housing, plotting of land, water/sanitation, road access, community centres.
 

Administrator / Logistician Vietnam

Chez Secour Populaire Français

De février 1995 à mars 1995
Budget Euro 250.000, 1 Expatriate, 20 Local Staff. Food/non food items distribution to flood’s victims of the Mekong delta. Purchase, storage, distribution, financial management, reporting.
 

Administrator/Logistician Kosovo

Chez Secour Populaire Français

De septembre 1994 à janvier 1995
Budget Euro 1 Mill., 3 expatriates, 8 Local Staff. Food/non food items distribution to vulnerable population. Purchase, storage, distribution, financial management, reporting.
 

Long Term Observer South Africa

Chez European Commission

De février 1994 à mai 1994
Monitoring of the electoral process to assure compliance with international standards.
 

Relief Delegate Former Yugoslav Republic of Macedonia

Chez International Federation of the Red Cross

De septembre 1993 à janvier 1994
Logistic management and training of the National Red Cross Society.
 

Logistic Consultant Former Republic of Yugoslavia

Chez International Federation of the Red Cross

De mars 1993 à juin 1993
Monitoring and assistance in planning, transport, storage and distribution of humanitarian aid of the Vojvodina Red Cross
 

French Language Instructor Mexico

Chez Institut Français d’Amérique Latine

De mai 1992 à novembre 1992
Teaching of French Language for adults.
 

Chargé de Mission Audiovisuel

Chez Consulat Général de France, Québec, Canada

De janvier 1990 à mai 1991
Official representative for audiovisual matters involving bilateral cooperation between France and Quebec
 

Langues parlées